Vyšetřování vyloučilo verzi teroristického činu na palubě Tu-154

Technická expertíza vytažených ze dna Černého moře úlomků letadla Tu-154, který havaroval v Soči, byla ukončena, experti neobjevili stopy po teroristickém činu a vyloučili tuto verzi, nyní se zabývají možnou chybou posádky, píše list Kommersant s odkazem na vlastní zdroj.

„Stopy po kriminální explozi na palubě letadla nebo po jeho zásahu střelou nebyly objeveny, proto vyšetřování odůvodněně vyškrtlo vyslovené dříve předpoklady ohledně teroristického činu ze seznamu možných příčin katastrofy, jež si vyžádala životy 92 lidí,“ píše list.

Kommersant upřesnil, že byly prozkoumány průchozí díry v některých částech letounu, „jež mohly vzniknout jak při zničení letadla po nárazu na vodu, tak působením střepin bomby nebo explodované vedle letadla střely.“

„Letící rychlostí asi 2000 metrů za sekundu šrapnel „provrtá“ v hliníkové obšívce rovné díry, jakoby vyřezané lupenkovou pilkou. K pádu letadla ale dochází za mnohem nižší rychlosti, proto se kolem otvoru určitě objeví dobře viditelná deformace kovu. A nakonec měli všichni účastnící se vyšetřování experti, jak pyrotechnici, tak soudní znalci, pátrat po samotných úlomcích,“ píše Kommersant.

Nicméně nebyl objeven žádný faktor, „který by aspoň částečně svědčil o teroristickém útoku nebo ostřelování ze země,“ píše list.

Není zde článek celý?