WSJ: belgická policie měla šanci zabránit útokům v Paříži a Bruselu

Belgická policie měla velké šance odhalit buňku radiální skupiny Islámský stát (IS, zakázaný v RF), která stojí za teroristickými útoky v Paříži a Bruselu, ale bezpečnostní složky je nevyužily, píší noviny Wall Street Journal s odvoláním na tajnou zprávu připravenou pro belgický parlament.

Jak je uvedeno ve zprávě, která byla vypracována komisí pro kontrolu policejních služeb, policie disponovala informacemi, které ukazovaly na to, že bratři Abdeslamovi — Ibragim, který se vyhodil do vzduchu ve francouzském hlavním městě, a Salah, který zůstal naživu a je hlavní podezřelý z organizace teroristického útoku 13. listopadu 2015, byli ve spojení s dalšími osobami podezřelými z terorismu.

Podle zprávy, která byla vypracována vloni v září a nebyla zveřejněna, na začátku roku 2015 policie Bruselu zatkla za držení drog Ibgrima Abdeslama. V té době už byl na kontrole u místních protiteroristických speciálních služeb. Po výslechu ho pustily. Také speciální služby Saleha Abdeslama začaly prověřovat poté, co si změnil svoji profilovou fotografii na sociální sítí na vlajku IS.

Není zde článek celý?