1. místopředseda ANO a bývalý člen ČSSD Faltýnek: ODS je lepší než socani

1. místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek chce příští vládu radši s ODS než s ČSSD, jejímž byl přitom řadu let významným členem. V rozhovoru pro časopis Týden se nechal slyšet, že by chtěl spolupracovat radši s ODS, lidovci či Starosty a nezávislými (STAN) a dalšími.

Faltýnek se proslavil svou ztrátou paměti v případu Farma Čapí hnízdo. V březnu 2016 si na ČT24 nemohl vzpomenout, komu Čapí hnízdo patřilo před pár lety, kdy jeho vlastníkům schválil jako člen vedení Babišovy firmy ručení na stamilionový bankovní úvěr. Omlouval to svým vysokým věkem (53 let). Krátce nato si Andrej Babiš vzpomněl, že tehdy Čapí hnízdo patřilo jeho dětem a bratrovi jeho přítelkyně. Otázkou je, zda to Evropský úřad pro boj proti podvodům prokáže, protože se příslušné dokumenty ztratily a Babiš je nehodlá obnovovat, jak veřejně prohlásil.

Faltýnkovým oblíbeným sportem je politická turistika, byť je to běh na dlouhou trať. Po revoluci byl zakládajícím členem Zemědělské strany. Ta vytvořila koalici se zelenými, národními socialisty a hnutím zemědělců.

Když Zemědělská strana zanikla, Faltýnek změnil názor a vstoupil do ČSSD. Nebyl to však její ledajaký člen. Stal se za ni dokonce na osm let krajským zastupitelem a na 18 let zastupitelem statutárního města Prostějov (přičemž po dobu šesti let byl dokonce radním).

Ještě jako člen ČSSD pomáhal podle Babišových slov (na ČT24) s organizací při zakládání ANO. Posléze se stal členem ANO, kde je od počátku pravou rukou Andreje Babiše. Spolupracoval s ním totiž v koncernu Agrofert, kde byl mnoho let (až do ledna 2017) ve vedení. Kdyby nový zákon nezakázal Babišovi obchodovat se státem, zůstali by Babiš i Faltýnek v Agrofertu a spolupracovali by tak i mimo politiku dosud. Připomeňme, že se při vzniku ANO Andrej Babiš označoval za zklamaného bývalého voliče ODS, ale zároveň podporovatele přijetí eura (zatímco nyní již euro, na rozdíl od své strany, odmítá).

Pro Faltýnka samozřejmě nebyl problém stát se šéfem poslanců Babišovy strany a následně také 1. místopředsedou ANO. Babiš ho tehdy v médiích podpořil proti šéfce pražské stranické organizace Radmile Kleslové, podezřelé ze spolupráce s StB. Na ČT24 prohlásil, že nominace Kleslové není dobrý nápad.

Babišova strana v minulosti vystupovala ostře proti pravicové ODS i proti středopravé TOP 09. Před posledními parlamentními volbami hlásila předem, že s nimi nechce do vlády. Upřednostňovala koalici s ČSSD. Babiš a jeho straničtí kolegové pak zvažovali, zda se spojit ještě s lidovci nebo s Úsvitem Tomia Okamury, jak Babiš přiznal pro Právo. Kromě toho by nebyl v případě potřeby (povolebních počtů) ani proti vládní spolupráci s komunisty, jak připustil pro Týden. Nikdo se proti tomu v ANO neozval.

Sám Babiš byl, jak je všeobecně známo, privilegovaným členem slovenské komunistické strany (v zahraničí zastupoval podniky zahraničního obchodu), ale po Sametové revoluci změnil názor a ze strany vystoupil. Komunisty byl dokonce evidován jako důvěrník a později se vypracoval na agenta Státní bezpečnosti. Podle soudu však neexistují dostatečné důkazy, že o tom sám věděl. Bojí se nicméně požádat si o lustrační osvědčení a prezident Miloš Zeman porušil ústavní zvyk, když ho přesto jmenoval členem vlády. Babiš jakožto rizikový faktor se díky tomu stal také místopředsedou Bezpečnostní rady státu.

Jaroslav Faltýnek nakonec (nebo prozatím) upřednostňuje ODS či STAN před ČSSD. Z ANO nejsou slyšet žádné nesouhlasné reakce, zdá se tedy, že by nikdo přinejmenším nebyl vysloveně proti.

Proč tedy ANO nejde do takové koalice? Protože by v ní museli usednout komunisté a s těmi ODS vládu odmítá (na rozdíl od předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který chtěl, ještě jako předseda lidovců, s Paroubkovými socialisty za podpory komunistů vládnout, ale zabránili mu v tom mnozí lidovci a nakonec i prezident Václav Klaus, který Jiřího Paroubka přes Kalouskovo naléhání odmítl jmenovat premiérem).

Navíc ANO musí změnu názoru před voliči nějak odůvodnit. V ODS ani v ČSSD se totiž od posledních parlamentních voleb nezměnil předseda a nijak zásadně se nezměnilo ani široké vedení či veřejné působení těchto stran. Nejlepším alibi jsou volby. ANO pak může říct, že karty byly rozdány jinak než posledně.

Není však vůbec zřejmé, zda by ODS byla ochotna do koalice s ANO jít. Hlasy se v ní objevují pro i proti (po posledních volbách byla ODS jednoznačně proti), ale médii oslovení vrcholní představitelé strany nechtějí prozradit, zda by do koalice s ANO šli. Na pražském magistrátu ODS spolupráci s ANO odmítla, zatímco TOP 09 o ní vyjednávala. Jinde naopak TOP 09 na rozdíl od ODS odmítla. V některých krajích ODS do koalice s ANO šla, stejně jako TOP 09 i STAN. Pan Faltýnek se možná jen snaží zjistit, jaká je nálada v ODS, nebo se snaží ukázat ČSSD, že ji ANO nepotřebuje.

Faltýnek chce nyní koalici radši s ODS než s ČSSD kvůli do jisté míry rozdílným názorům ANO a ČSSD na zadlužování státu. ODS však požaduje ještě vyšší úspory než ANO, a navíc pan Faltýnek přehlíží, že se tyto dvě strany neshodnou v takových klíčových tématech, jako je zvyšování povinné minimální mzdy či elektronická evidence tržeb.

Není zde článek celý?