Finsko zakáže kupovat Rusům chaty kvůli strachu z „invaze“

Finská vláda plánuje zakázat cizincům kupovat nemovitosti poblíž „vojenských oblastí“, píše žurnalista The Independent Tom Batchelor.

Tento záměr je vyvolán „poplachem ohledně toho, že Ruskové kupovali od Finů zemi, aby tam umístili svá vojska v případě útoku“.

Jak prohlásilo Ministerstvo obrany Finska, některé obchody o koupi nemovitostí s neobčany země mohou být zrušeny „z důvodu národní bezpečnosti“. Podle informací zprávy Policie národní bezpečnosti Finska, která byla publikována v minulém roce, Rusové kupovali finské nemovitosti v „oblastech politicky citlivých na krizové situace“. Ve spojení s tím existuje riziko, že „zahraniční stát bude moci využít získanou zemi, aby přehradil transportní uzly i umístil (tam) svá vojska“. Podle slov člena parlamentu Suni Kimalainena Ministerstvo obrany „provede vyšetřování obchodů o koupi letních chat poblíž letišť na finsko-ruských hranicích“.

Finská vláda plánuje začít vyšetřování v březnu. Poté připraví Ministerstvo spravedlnosti návrh zákona, který bude zakazovat cizincům kupovat zemi ve „strategicky důležitých oblastech“. Představitelé vlády také v říjnu promluvili o své „znepokojenosti ve věci propagandistických útoků ze strany Ruska, které směřují na destabilizaci Finska“, říká autor The Independent.

Není zde článek celý?