Kapitán Admirála Kuzněcova hovořil o tom, jak křižník pronásledovaly lodě NATO

Když těžký letadlový křižník ruského vojenského námořnictva Admirál Kuzněcov směřoval k břehům Sýrie a pak zpátky, doprovázelo ho během plavby asi 50-60 lodí zemí NATO, prohlásil velitel křižníku, kapitán prvního stupně Sergej Artamonov.

„Zahraniční loďstva se o nás samozřejmě zajímala. V průběhu celé plavby jsme zaznamenali přítomnost asi tak 50-60 lodí zemí NATO, které nás doprovázely. V určitých místech (například od Norského moře až po východní část Středozemního moře) jich naše uskupení doprovázelo současně deset až jedenáct,“ prohlásil Artamonov v interview pro list Argumenty i fakty.

Podle jeho slov taková pozornost poněkud uváděla do rozpaků, současně ale byla důvodem k hrdosti. „Znamená to, že jsou si vědomi naší síly, že pro ně naše vojenské námořnictvo a Andrejevská vlajka něco znamenají!“, zdůraznil kapitán.

Kromě toho se zmínil i o tom, jak ruští vojáci používali v bojových akcích u břehů Sýrie palubní letectvo. Podle slov Artamonova se při plnění úkolů ve Středozemním moři počítalo i s tím, že ozbrojenci by mohli mít nějaké systémy protivzdušné obrany.

„Osvědčuje se počítat s jakýmkoli, dokonce i minimálním nebezpečím. Proto bylo samozřejmě třeba letadla a vrtulníky nasazovat tak, aby byla vyloučena možnost jejich zasažení ze země,“ řekl velitel křižníku a dodal, že ruští letci se snažili útočit tak, aby přitom nevlétali do oblasti, kde by je mohla zasáhnout možná protivzdušná obrana ozbrojenců.

Těžký letadlový křižník Admirál loďstva Sovětského svazu Kuzněcov
Těžký letadlový křižník Admirál loďstva Sovětského svazu Kuzněcov
Není zde článek celý?