KLDR otestovala nový typ rakety, který neidentifikovaly USA a Jižní Korea

Centrální list KLDR Nodon sinmun uveřejnil 30 podrobných fotografií včerejšího vypuštění nové balistické rakety, jejíž typ se nepodařilo stanovit ani USA, ani Jižní Koreji, sdělila v pondělí zpravodajská agentura Renhap.

Balistická raketa Pukkykson-2 třídy „země-země“ byla vypuštěna směrem k Japonskému moři 12. února ze samohybné odpalovací rampy na letišti v okresu Kuson provincie Pchjonan-pukto.

Agentura píše, že barevné fotky v Nodon sinmun potvrzují, že jde o podobný typ rakety na tuhé palivo se studeným startem, který byl vyzkoušen v srpnu 2016 z ponorky.

Jihokorejští vojáci již dříve sdělili, že zaregistrovali vypuštění rakety třídy Nodon, kterou pak označili za zdokonalenou verzi rakety Musudan s použitím smluvených názvů, které v samotné KLDR nepoužívají. Byly přijaty v Jižní Koreji a pak v USA, stejně jako v celém světě, podle starých názvů míst severokorejských raketových polygonů.

Avšak, jak informuje agentura, se systém studeného startu nepoužívá v raketách typu Musudan, také rakety Pukkyson-1 a nynější Pukkyson-2 jsou o tři metry kratší než dvanáctimetrová raketa typu Musudan.

Urychlovač na tuhé palivo byl zapnut ve výšce asi 10 metrů po odpálení rakety z cylindrické hlavně pásové samohybné odpalovací rampy. Na raketě jsou rovněž rozeznatelná mřížová kormidla-stabilizátory typu Grid fin.

Rakety Musudan jsou navíc dopravovány šestikolovými samohybnými odpalovacími rampami, kdežto raketa Pukkyson-2 vzlétla z pásového zařízení tankového typu.

Není zde článek celý?