Kongresu byl předložen návrh zákona komplikující zrušení protiruských sankcí

Skupina senátorů a členů sněmovny reprezentantů amerického kongresu předložila ve středu obou komorám identický text návrhu zákona o kontrole kongresu nad každým možným zrušením sankcí, praví se v krátkém výkladu novely, který zveřejnili demokraté z vojenského výboru dolní komory.

Novela stanoví, že si každé zrušení nebo zmírnění sankcí vyžaduje období dlouhé 120 dní. Neschválí-li Kongres zakazující rezoluci, může prezident podniknout příslušné akce.

Novela navíc kodifikuje předcházející výnosy prezidenta Obamy o zavedení sankcí proti Rusku, po čemž získávají platnost zákona. K zrušení sankcí schválených Kongresem je zapotřebí jeho souhlasu.

Podmínkou jakéhokoli zrušení nebo zmírnění sankcí je zaslání prezidentem dopisu Kongresu o nutnosti tohoto kroku. „Daná zpráva si vyžaduje potvrzení, že ruská vláda zastavila aktivity na Ukrajině a také kybernetické útoky proti Američanům,“ praví se v krátkém výkladu novely zákona.

Dokument byl předložen republikánskými senátory Johnem McCainem, Lindseyem Grahamem a Marcem Rubiem, senátory-demokraty Benem Cardinem, Sherrod Brownovou a Claire McCaskillovou. V sněmovně reprezentantů ho podpořili poslanci: Steny Hoyer, Tom Rooney, Eliot Engel, Adam Kinzinger, Adam Shiff, Adam Smith a Mike Turner.

„Kongres má vyslat Rusům jasný signál, že nemají právo zasahovat do vnitřních záležitostí naší země a dostat za to odměnu,“ prohlásil koordinátor frakce demokratů v dolní komoře Steny Hoyer.

Není zde článek celý?