Lavrov informoval o stálých pokusech verbování ruských diplomatů

Ruští diplomaté, včetně v evropských státech a USA, jsou stále vystaveni pokusům o verbování, často se to dělá drze v přítomnosti členů rodiny, sdělil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Jsou období, kdy někteří z partnerů chtějí nás mermomocí potrestat, jak tomu bylo s těmi 35 diplomaty, které vypověděl prezident USA Barack Obama, čímž se chtěl zřejmě za něco pomstít, snad za porážku ve volbách kandidátky Demokratické strany, která se ani nedala představit. Návrhy, které dělají našim diplomatům, aby je naverbovali pro spolupráci, stále pokračují,“ řekl Lavrov v interview pro televizi NTV.

Podle jeho slov tyto pokusy „pokračovaly dokonce za nejlepších časů, včetně v USA a evropských zemích.“ „Moc často se to dělá drze, v přítomnosti členů rodiny. To jsou samozřejmě nepřijatelné způsoby,“ řekl ministr.

Lavrov poznamenal, že „loni, ještě za prezidenta USA Obamy, došlo k několika podobným případům,“ a Moskva pokaždé „na to upozornila.“

„Reagují na to stížnostmi, že tady ubližujeme jejich diplomatům. Jenže to, jak tady pracují američtí diplomaté, je zvláštní téma. Mají u nás mnohem komfortnější podmínky pro práci než ty, které vytvořili za posledních pár let kolem naší ambasády a našich konzulárních zastupitelství v USA,“ prohlásil šéf ruského zahraničního úřadu.

Není zde článek celý?