Ljaškovi zrušili americké vízum

Předseda Radikální strany Ukrajiny Oleh Ljaško řekl, že mu zrušili americké vízum, které dostal před Novým rokem.

„Spojuji toto bezprecedentní rozhodnutí s naším požadavkem vůči USA, aby plnily své povinnosti vůči Ukrajině dle Budapešťského memoranda, jinak bude Ukrajina nucena obnovovat jaderné zbraně, aby se ochránila. Mám podezření, že moje stanovisko kategorického odmítání nového memoranda s MMF, který konzervuje postavení Ukrajiny jako surovinové kolonie, také ovlivnilo rozhodnutí zrušit vízum, napsal Ljaško na stránce na Facebooku.

Před časem se Ljaško obrátil na prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka a premiéra Volodymyra Hrojsmana s požadavkem, aby byly veřejně projednány podmínky memoranda s Mezinárodním měnovým fondem.

Řada médií a také poslanců ukrajinského parlamentu tvrdila, že MMF jako jednu z podmínek vyčlenění další tranše finanční pomoci Kyjevu uvádí provedení penzijní reformy, která má kromě jiného obsahovat i zvýšení věku odchodu do důchodu. Ukrajinský ministr sociální politiky Andrej Reva řekl, že jednou z největších překážek toho, aby Kyjev dostal další tranši úvěru od MMF, je deficit penzijního fondu.

Není zde článek celý?