Lukašenko vyzval Rusko, aby nekomplikovalo vztahy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval Rusko nacházet „úzká místa“ v integraci mezi Ruskem a Běloruskem a „slepovat“ vztahy, a nečinit přitom rozhodnutí, která je budou komplikovat.

„K čemu jsme vytvořili jediný ekonomický prostor nejen v naší spojenecké zemi, ale i v rámci Euroasijské hospodářské unie? V minulém roce jsme se propadli o 40 % v Euroasijské hospodářské unii a v tomto roce o 20 %. Celkem o 60 % za dva roky. Takovou integraci jsme vytvořili… Mně to dělá starosti, hovořím o tom, to ale vyvolává nějaké nepochopení v Moskvě a v Minsku, jisté odtržení u některých. O tom je ale třeba hovořit. Je třeba nacházet ta úzká místa, slepovat nějakým způsobem naše vztahy,“ řekl Lukašenko v úterý v Minsku na setkání s gubernátorem Kostromské oblasti Sergejem Sitnikovem.

Podle jeho slov ovšem ruská strana údajně podniká činnosti, které je mohou zkomplikovat.

„Místo toho sjednocovat, slepovat, odstraňovat negativa, zavádí San Sanyč (Surikov, ruský velvyslanec v Minsku) od dnešního dne zákaz na dovoz hovězího masa (z Minské oblasti) do Ruska,“ prohlásil běloruský prezident.

Také zmínil, že v základu vzájemných vztahů leží ekonomika. Prezident Běloruska zdůraznil, že při prodeji své produkce do Ruska Bělorusko kromě jiného získává prostředky, aby zaplatilo za dodávky ruských nosičů energie do své země. „Pokud nemůžeme tenhle drobásek získat na ruském či jiném trhu, nebudeme moci zaplatit za ropu a plyn,“ řekl.

Není zde článek celý?