Marine Le Penová vyhlásila záměr „dát Francii do pořádku“

Vůdkyně francouzské strany Národní fronta Marine Le Penová, která v neděli oficiálně zahájila kampaň v boji o prezidentský post, slíbila, že „dá zemi do pořádku.“

„Pochopili jste, že poslední události ukázaly: proti právu peněz, proti levici za peníze, jsem kandidátkou za Francii a lid,“ prohlásila Le Penová v Lyonu z tribuny ozdobené sloganem kampaně: Ve jménu národa.

Le Penová uvedla ve svém projevu řadu bodů z v sobotu uveřejněného prezidentského programu. Má celkem 144 bodů, včetně návrhů týkajících se obnovy „národní suverenity“ Francie, opatření na snížení počtu migrantů, plánů revize ústavy a některých zákonů.

V reakci na projev političky skandovalo obecenstvo v Lyonu „Marine je prezidentka!“ a „Jsme tu doma.“

„Když se snažíme zabydlit se v zemi, nezačínáme porušením jejích zákonů. Nejsou a nebudou ve Francii jiné zákony a hodnoty než francouzské,“ řekla Le Penová.

Klíčovou otázkou projevu hlavy Národní fronty byl boj s islámským fundamentalismem, situace s vzděláním a plány na provedení referenda, které má mít za následek, že „evropské závorky“ se stanou pouhou „špatnou vzpomínkou.“

V pasáži o možnosti svého zvolení za prezidentku Francie uvedla Le Penová příklad zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. „Toto probuzení národa se stalo historickým, skoncovalo se stoletím, historický vítr se změnil!“ řekla uchazečka o prezidentský post.

Není zde článek celý?