Mogheriniová promluvila o podpoře projektu jižního plynového koridoru ze strany EU

Evropská unie bude nadále podporovat realizaci projektu Jižní plynový koridor, prohlásila v pondělí nejvyšší představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politice Evropské unie Federica Mogheriniová během setkání s prezidente Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem.

„Spolupráce s Ázerbájdžánem je pro EU velmi důležitá. Projekt Jižní plynový koridor je pro EU také důležitý. EU bude dále podporovat realizaci tohoto projektu,“ cituje tisková služba Alijeva Mogheriniovou.

Projekt Jižní plynový proud počítá s transportem 10 miliard kubických metrů ázerbájdžánského plynu z Kavkazského regionu přes Gruzii a Turecko do Evropy. Na počáteční etapě se jako hlavní zdroj pro Jižní plynový koridor počítá s plynem, který se bude těžit v rámci druhé fáze projektu ázerbájdžánského plynového naleziště Šáh Deniz. Později mohou být k projektu připojeny další zdroje.

Podle informací Natural Gas Europe činí cena Jižního plynového koridoru 40 miliard dolarů, včetně 9,3 miliard dolarů na projekt Transanatolijského plynovodu (TANAR), 6 miliard dolarů na projekt Transadriatského plynovodu (TAR), 23,8 miliard dolarů na rozpracování naleziště Šáh Deniz a rozšířejí Jihokavkazského plynovodu.

Není zde článek celý?