MZV ČLR poradilo USA, aby „vzkřísily v paměti“ dějiny druhé světové války

Čínský ministr zahraničních věcí Wang I poradil po prohlášeních USA o sporných ostrovech, na něž si činí nároky Čína a Japonsko, americké straně, aby si znovu „oživila v paměti“ dějiny druhé světové války.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson potvrdil záměr USA plnit za nové administrativy závazky týkající se ochrany Japonska, mimo jiné pokud jde o ostrovy ze souostroví Senkaku (Tiao-jü-tao) ve Východočínském moři.

„Chtěl bych pouze navrhnout našim americkým přátelům: oživte si v paměti dějiny druhé světové války,“ uvádí MZV Číny slova Wang I, která byla odpovědí na otázku novinářů o možnosti vzniku vojenského konfliktu mezi Čínou a USA v Jihočínském moři.

Jak zdůraznil Wang I, je v Káhirské deklaraci z roku 1943 a v Postupimské deklaraci z roku 1945 jasně řečeno, že na základě výsledků druhé světové války je Japonsko povinno vrátit Číně jím dříve obsazená území, včetně Spratlyových ostrovů v Jihočínském moři. Šéf čínské diplomacie dodal, že v roce 1946 získala Čína znovu za přispění americké strany na základě zákona suverenitu nad Spratlyovými ostrovy. Wang I zdůraznil, že později některé země nezákonnou cestou část Spratlyových ostrovů obsadily, což se stalo příčinou vzniku napětí v Jihočínském moři.

Kromě toho Wang I řekl, že otázky kolem Jihočínského moře musí řešit země bezprostředně do tohoto problému zapojené prostřednictvím konzultací a dialogu.

Sporné souostroví Senkaku ve Východočínském moři, kterému v Číně říkají Tiao-jü-tao, komplikuje japonsko-čínské vztahy od té doby, co v roce 2012 japonská vláda odkoupila od soukromého japonského majitele tři z pěti ostrovů, které v Pekingu pokládají za čínské území.

Není zde článek celý?