Řekli jsme své SORRY

Lidé netráví nedělní odpoledne na demonstraci proto, že by je to bavilo. Přesto se jich dnes ve čtyři hodiny sešla na Malé straně přibližně stovka. Akce byla svolána narychlo v reakci na výroky Andreje Babiše v České televizi a je třeba zdůraznit, že se v žádném případě nejedná o poslední akci, která je v únoru plánována.

V tak krátké době, jaká uplynula od inkriminovaného, a nyní již legendárního, „sorry jako“ a od neopodstatněného obvinění reportérů ze zkorumpovanosti, bylo obtížné zajistit intenzivnější propagaci, takže atmosféra byla spíše komorní. Můžeme tuto událost tedy považovat za malou zkoušku na ty, které budou následovat.

Po krátkém projevu organizátorů, v němž byly zdůrazněny zejména obavy ze směru, který by mohla nabrat česká veřejnoprávní média, kdyby Andrej Babiš dosáhl svého cíle a uspěl v zastrašování novinářů, kteří nerezignovali na službu veřejnosti, se všichni účastníci, včetně vzácného exempláře japonského čápa Soriako, vydali na pochod před budovu Ministerstva financí, kde se společně vyfotili se vzkazy pro ministra a s formuláři vyplněnými podle jeho vzoru. Nakonec byl na schody před budovou položen symbolický smuteční věnec věnovaný mrtvé demokracii.

Každý z nás má možnost přispět k tomu, aby toto poslední gesto bylo předčasné, ale nesmíme spoléhat na to, že za nás naše „Ne“ řekne někdo jiný.

Není zde článek celý?