Římský list oznámil, že počítače ministerstva obrany Itálie prolomili ruští hackeři

Římský list Il Messaggero oznámil, že ruští hackeři se údajně nabourali do počítačů italského ministerstva obrany. S odvoláním na údaje odboru ministerstva vnitra pro boj s kybernetickými zločiny vyslovil římský list předpoklad, že hackeři se mohli dostat ke státním a vojenským tajemstvím Itálie.

Jak píše list Il Messanggero, začaly útoky na ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo obrany už koncem roku 2014 a měly jeden a tentýž zdroj. Pokusy o prolomení byly zaznamenány v roce 2015, pokračovaly ale i v roce 2016.

„Analýza virů, které infikovaly systémy obou resortů, umožňuje tvrdit, že škodlivé programy byly sestaveny v Rusku, přičemž byla uplatněna velice složitá technologie,“ píše římský list s odvoláním na údaje poštovní policie, útvaru ministerstva vnitra pro boj s kybernetickými zločiny. Týž virus byl použit i k hackerským útokům na jiné úřady, tvrdí list, neupřesňuje ale, na jaké konkrétně.

Útok na italské ministerstvo obrany byl podle tvrzení listu ničivější.

„Virus mohl proniknout hluboko do sítí ministerstva a prakticky s naprostou jistotou měl za následek získání italských státních a vojenských tajných údajů. Na určitou dobu dokonce vyřadil počítače z provozu,“ praví se v článku.

Není zde článek celý?