Ruská nenávist vůči českému biatlonu sílí. My však za jejich doping nemůžeme

Skandál kolem užívání nepovolených látek, který zasáhl Rusko, se postupně rozšiřuje do různých odvětví sportu. Naposledy zasáhl u nás nyní tolik populární biatlon. Po sprostých útocích na naši hvězdu Gabrielu Koukalovou, které Rusové na sociální síti přejí smrt, zaútočil i gubernátor Ťumeňské oblasti Vladimír Jakušev. Ten obvinil Čechy, že chtějí získat pořadatelství MS v roce 2021, právě na úkor Ruska.

Podle Jakuševa je kritika ruského dopingu ze strany českých sportovců i funkcionářů jasně plánovaná. „Vím odkud vítr fouká. Samolibí Češi si byli jistí, že dostanou pořadatelství na šampionát v roce 2020, nebo 2021. Žluč jejich nenávisti tak pramení z toho, že nečekaně vyhrála Ťumeň,“ tvrdí gubernátor. „Ale my jsme tvrdě pracovali na tom, abychom měli jeden z nejlepších stadionů na světě. Jak se říká v boxu, naši čeští kolegové používají údery pod pás,“ tvrdě kritizuje Jakušev.

Zapomíná však na to, že za ruský doping mohou Rusové, nikoli my. Právě sportovci Putinovi velmoci byli státem nepovoleně „zdokonalováni“ a díky tomu získávali medaile z významných sportovních událostí. Řečem o nevinnosti málokdo věří a důkazy jsou také jasně proti ruskému systému. Jestliže tedy mezinárodní organizace vybere jakýkoli postih, musí se s ním ruské sportovní federace smířit.

Alespoň ve sportovním právu totiž platí padni komu padni. Výhrůžky o neúčasti na olympiádě nebo jiných velkých svátcích sportu jsou pouze ruskou ostudou a měly by být brány jako pokus o vydírání, tedy moment, kdy není možné vyjednávat. Někteří Rusové dopovali a za to musejí pykat.

Není problémem Gabriely Koukalové, že se jí to nelíbí. Její postoj je naprosto v pořádku a stejný by měli mít všichni sportovci na celém světě, pokud si tedy s dopingem také nezavdali. A jestliže se fair play postoj k čestnosti ve sportu nelíbí ani ruským politikům, svědčí to o jejich prohnilosti.

Není zde článek celý?