Rusko lituje rozšíření amerických sankcí proti Íránu

Moskva považuje za politováníhodné přijetí nových sankcí USA proti Íránu, prohlásil náměstek Ministerstva zahraničních věcí Ruska Sergej Rjabkov.

„Je nám líto, že to tak dopadlo,“ řekl Rjabkov v odpovědi na otázku o přijetí nových amerických sankcí proti Íránu.

„V principu je jasné, že jsme vždy fixovali pozici, že přijímání sankcí není přípustné, není to dobrý instrument pro řešení těch či jiných otázek. Nyní byla pozornost mezinárodního společenství fixována na tom, jak připravit realizaci Společného všeobjímajícího plánu činností… v tomto směru nevidím žádné zvláštní problémy,“ prohlásil diplomat.

Rjabkov ještě jednou zdůraznil to, že „raketové starty, starty s využitím raketových technologií nejsou porušením SVPD a porušením rezoluce 2231″. Tohle pozici jsme vysvětlili i americké straně. Spoléháme na to, že přísné a jasné pročtení bodů SVPD a rezoluce bude sloužit jako hlavní faktor při definici další linie Washingtonu v tomto směru,“ dodal.

Írán provedl 29. ledna zkoušku balistické rakety středního doletu. V odpovědi na činnosti Íránu USA rozšířili minulý pátek sankční seznam, vložily do něho 13 fyzických osob — občanů Íránu, SEA, ČLR, Libanonu a Kuvajtu. V seznamu je také 12 společností se sídlem v Íránu, SEA, ČLR a Libanonu. Sankce se týkají íránského programu vytváření balistických raket a podpory libanonského šíitského hnutí Hizballáh, které Washington považuje za teroristické.

Není zde článek celý?