Rusko, Turecko a Írán zahájily v Astaně schůzku o Sýrii

Zasedání společné operativní skupiny Ruska, Turecka a Íránu věnované syrskému příměří bylo zahájeno v Astaně, účastní se ho také experti OSN a Jordánska, sdělil RIA Novosti informovaný zdroj.

Na předcházejících jednáních o syrském urovnání v Astaně 23-24. ledna se garanti (Írán, Rusko, Turecko) domluvili o třístranném mechanismu kontroly zastavení palby v Sýrii. Podrobnosti tohoto mechanismu a jeho uplatnění mají být posouzeny v pondělí na první schůzce operativní skupiny v Astaně.

Ruské ministerstvo obrany předtím sdělilo, že tyto schůzky v Astaně budou pravidelné. Ministr zahraničí Kazachstánu Kajrat Abdrachmanov informoval v pátek, že schůzka bude mít technickou povahu. Abdrachmanov ji označil za pokračování „astanského procesu“ urovnání situace v Sýrii.

Informovaný zdroj řekl RIA Novosti v neděli, že se schůzky zúčastní experti z Ruska, Turecka, Íránu a OSN, a také z Jordánska. Poznamenal, že účastníci schůzky hodlají projednat dodržování stranami konfliktu režimu příměří, vypracovat kontrolní opatření a opatření na zamezení porušování příměří, hovořit se bude i o otázkách humanitární pomoci a zvýšení vzájemné důvěry mezi syrskou vládou a opozicí.

Není zde článek celý?