Rusko žádá návrat diplomatických budov v USA, prohlásil Kisljak

Moskva žádá, aby jí byly navráceny ruské budovy a rekreační prostory v USA, je třeba si pamatovat, že nikdo nezrušil zásadu vzájemnosti, prohlásil velvyslanec RF v USA Sergej Kisljak.

„Naléhavě žádáme jejich navrácení, protože toto rozhodnutí předcházející vlády odporuje Vídeňské konvenci a závazkům země, která má zajistit nedotknutelnost diplomatického majetku,“ prohlásil Kisljak v interview pro ruské novináře.

„Jde o budovy a pozemky, jež byly používány na rekreaci našich zaměstnanců. A toto území patří Ruské Federaci. Proto to považujeme především za porušení závazků, přímé porušení závazků USA podle Vídeňské konvence. A právě v tomto duchu budeme žádat dál,“ poznamenal velvyslanec.

„Pokud jde o stejný objekt v okolí New Yorku, také tam došlo k porušení závazků USA jako hostitelské země pro OSN. Naše mise má stejná práva na diplomatický majetek jako ostatní a nikdo nemá právo nám to brát. Nebude to jednoduchá otázka, je stále na denním pořadu. Je to vůbec natolik bezpříkladná věc, že nemáme žádné hotové recepty. Snad je třeba si pamatovat, že zásada vzájemnosti nebyla v mezistátních vztazích zrušena,“ dodal.

USA znepřístupnily dva obytné areály, tak zvané „chaty“ stálého zastupitelství RF v New Yorku a ambasády RF ve Washingtonu, jež jsou ruským diplomatickým majetkem. Kromě toho bylo 35 ruských diplomatů označeno za persony non grata.

Není zde článek celý?