Špatná zpráva pro bojovníky proti migrantům: Loni jich k nám přišlo méně než o rok dříve

Cizinecká policie 14. zář nasadila u hranic s Rakouskem na třech železničních a 11 silničních přechodech zatím 200 policistù. Čeká víc migrantù kvůli kontrolám na německo-rakouské hranici. | FOTO: ČTK

Policie loni v Česku chytila 5261 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Oproti roku 2015 je to o 3302 zadržených cizinců méně. Hlavním důvodem byl pokles tranzitní migrace. Loni už přes Česko do států západní či severní Evropy tolik neputovali uprchlíci v souvislosti s migrační krizí, která vypukla v roce 2015, kdy počet zadržených cizinců v tuzemsku prudce vzrostl. Nejčastěji byli loni v zemi nelegálně občané Ukrajiny, kteří tvořili téměř třetinu zadržených. Informovalo o tom dnes vedení cizinecké policie.

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera se statistiky zadržených migrantů vrátily do stavu před rokem 2015, než vypukla migrační krize. „Jedním z důvodů je uzavřená dohoda EU s Tureckem, které přestalo pouštět uprchlíky do Evropy,“ řekl novinářům Majer. Kromě Ukrajinců byli v zemi nelegálně nejčastěji občané Ruska, Kuvajtu a Vietnamu.

V loňském roce se ze 168 na 56 snížil počet lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu či k překročení hranice. Bylo mezi nimi 13 převaděčů, což bylo meziročně o 105 méně. I tento pokles způsobila menší tranzitní migrace.

Není zde článek celý?