Špionážní letouny, zakoupené Británií v USA, jsou zranitelné vůči hackerským útokům

Nová špionážní letadla, která Velká Británie zakoupila v USA, jsou zranitelná vůči kyberútokům a nemohou plnit veškeré úkoly, kterými jsou tyto mise pověřeny, píše list Sunday Times s odvoláním na zprávy ministerstva obrany USA.

Podle údajů zmíněného listu objednal v létě roku 2016 bývalý britský premiér David Cameron v USA devět hlídkových protiponorkových letounů Boeing P-8 Poseidon. Tato transakce byla uzavřena na základě mezinárodní smlouvy. Celková hodnota kontraktu na dodávku letadel je zhruba 3 miliardy liber.

Jak informuje list Sunday Times s odvoláním na zprávu americké správy pro provozní zkoušky a hodnocení (Direktor, Operational Test and Evaluaion), bylo od prosince loňského roku během prověrek zjištěno, že letouny P-8 mají několik slabých míst, zranitelných vůči kybernetickým útokům. Pentagon nařídil, aby byl uměle vytvořen kybernetický útok, aby se zjistilo, v čem je problém. Neinformuje se ovšem o tom, jestli se tak stalo a jaké byly výsledky imitace.

Ve zprávě z roku 2013 se praví, že systém snímačů, který se zřejmě bude v těchto letadlech používat, omezuje pozorovací možnosti“, a P-8 se tak stává neefektivním v některých možných scénářích mise“. Královské vojenské letectvo prozatím danou informaci nekomentovalo.

Není zde článek celý?