SZ: německá rozvědka nenašla důkazy o informačních diverzích Ruska

Německá rozvědka nedokázala najít důkazy o tom, že Rusko provádí dezinformační kampaň vůči německé vládě, uvádí Süddeutsche Zeitung.

Odborníci Spolkové zpravodajské služby a Spolkového úřadu pro ochranu Ústavy celý rok prováděli vyšetřování, aby zjistili, jestli dokáže Rusko zasahovat do politického života Německa.

Předpokládalo se, že výsledky práce tajných služeb budou zveřejněny alespoň částečně, ale zpráva nebyla zveřejněna vůbec kvůli absenci důkazů. „Nenašli jsme zjevné důkazy“, řekli v německé vládě.

SZ uvádí, že kdyby existovala alespoň nějaká svědectví o «ruské dezinformační kampani“, vláda by je uveřejnila alespoň s cílem prevence. „Rádi bychom ukázali žlutou kartu“, řekl novinám odborník na bezpečnost. Ale vzhledem k absenci nezvratných důkazů nemá smysl uveřejňovat zprávu — pouze by to zhoršilo vztahy s Ruskem, píše SZ.

V prosinci 2016 náčelník německé vnitřní rozvědky Hans-Georg Maassen obvinil Moskvu z pokusů destabilizovat německou společnost pomocí propagandy a kybernetických útoků před volbami. V listopadu speciální služby SRN informovaly o nebezpečí aktivizace „ruských hackerů“. Na pozadí obvinění na adresu Ruska ze zasahování do voleb v USA se v médiích nejednou objevily publikace o možných nepřátelských akcích Moskvy v Evropě.

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov na to řekl, že obvinění z pokusů destabilizovat situaci v Německu jsou „bláboly“.

Není zde článek celý?