Trump očekává, že Krym se vrátí k Ukrajině. Peskov: Návrat Krymu není předmětem jednání

1487155844_trampPrezident USA Donald Trump dal jasně najevo, že očekává návrat Krymu do složení Ukrajiny a deeskalaci situace na východě této země. Tento postoj nastínil v úterý na pravidelném briefingu pro novináře mluvčí Bílého domu Sean Spicer. „Prezident dal velmi jasně najevo, že očekává od ruské vlády zastavení násilí na Ukrajině a návrat Krymu,“ – řekl. – „Zároveň (Trump), na rozdíl od předchozí administrativy, plně spoléhá na možnost navázání vztahů s Ruskem při řešení mnoha problémů, kterým čelí mezinárodní společenství, a to jak hrozbu ze strany IS tak i terorismu“.

Spicer dále informoval, že Trump „trvá na tvrdém postoji vůči Rusku“. Mluvčí, opět s odvoláním na prohlášení stálého zástupce Spojených států při OSN Nikki Haley, zopakoval, že sankce kvůli Krymu budou zrušeny až po návratu poloostrova do sestavy Ukrajiny. „Administrativa (bývalé hlavy státu Baracka) Obamy se snažila udělat restart (vztahů) s Ruskem, ale selhala. Snažili se říkat Rusku, aby se nepouštělo do invaze na Krym, ale neuspěly,“ – prohlásil Spicer. Zároveň podle jeho slov Trump „chápe, že je v národním i ekonomickém zájmu Spojených států mít zdravé vztahy“ s Ruskem.

Zdroj: http://politikus.ru/events/90716-tramp-ozhidaet-vozvrascheniya-kryma-v-sostav-ukrainy.html

Návrat Krymu není předmětem jednání

Tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Pěskov zdůraznil, že Rusko se nezabývá otázkou návratu Krymu Ukrajině. Politik tak komentoval sdělení oficiálního mluvčího Bílého domu Seana Spicera o tom, že prezident USA očekává návrat poloostrova Ukrajině.

„Co se týče návratu Krymu, tak tato otázka se nebude posuzovat, neboť ta se posuzovat nemůže. Rusko neřeší otázky týkající se jeho území se zahraničními partnery. My rovněž spoléháme na to, že kontakty budou založeny právě tak a my budeme mít možnost klidně a konstruktivně přednést svou argumentaci americkým partnerům,“ – řekl tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Pěskov.

Dále doplnil, že v průběhu telefonních rozhovorů 28. ledna 2017 představitel státu Vladimír Putin a jeho americký kolega Donald Trump status Krymu neřešili.

„Co se týče Krymu. Vy víte, že prezident Ruska velmi trpělivě a velmi důkladně svým partnerům a spoludiskutujícím vysvětloval ony příčiny, které vedly k tomu, že se Krymčané rozhodli obrátit o pomoc na RF a následně se stát její součástí. Prezident velmi trpělivě a důkladně vysvětluje také historii onoho převratu, k němuž došlo na Ukrajině a který byl v mnohém sponzorován ze zahraničí,“ – řekl Pěskov.

Na brífingu pro novináře oficiální představitelka Ministerstva zahraničí Ruska Marja Zacharova zdůraznila, že Krym je územím Ruské federace a Moskva svá území nevydává.

Zdroj: http://ukraina.ru/news/20170215/1018298136.html

loading…

Není zde článek celý?