V Kremlu odpověděli na prohlášení Japonska o Kurilských ostrovech

Ostrovy Kurilského souostroví budou i nadále územím Ruska, proto je pojmenování pěti bezejmenných ostrovů jeho svrchovaným právem, prohlásil prezidentův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov.

Japonsko zaslalo Rusku protest v souvislosti s pojmenováním pěti Kurilských ostrovů.

„Postoj Japonska je dobře známý. Vysoce oceňujeme novou pozitivní dynamiku v našich dvoustranných vztazích. A hodláme tuto dynamiku podporovat. Kurilské ostrovy jsou ale přece jen bezesporu stále územím Ruské federace,“ řekl Peskov, když odpovídal na žádost komentovat nótu Japonska v souvislosti s pojmenováním pěti Kurilských ostrovů.

Dříve premiér Dmitrij Medveděv podepsal nařízení, v souladu s nímž dostalo pět ostrovů Kurilského souostroví názvy. Ostrovy pojmenovali po vojenských a státních úřednících: jeden byl pojmenován na počest ministra zahraničí a předsedy prezidia Nejvyššího sovětu SSSR Andreje Gromyka, a druhý na počest bývalého gubernátora Sachalinské oblasti Igora Farchutdynova.

Dalším dvěma ostrovům dali jména vojáků: generálů Kuzmy Děrevjanka, který za SSSR podepsal kapitulaci Japonska, a Alexeje Gněčka, který dlouho sloužil na Dálném východě.

Pátý ostrov byl pojmenován na počest Anny Ščetininové, první kapitánky dálkové plavby.

„Je to v rozporu s postojem naší země a je to skutečně politováníhodné. Prostřednictvím diplomatických kanálů jsme 13. února zaslali Rusku protest,“ cituje agentura Kyodo generálního tajemníka japonského kabinetu ministrů Jošihida Sugu.

Není zde článek celý?