V USA obvinili bývalého pracovníka NSA Martina z krádeže tajných informací

Bývalý pracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Harold Thomas Martin byl obviněn z krádeže a přechovávání tajných informací, oznámilo ve své tiskové zprávě ministerstvo spravedlnosti USA.

„Martin zřejmě zradil důvěru své země tím, že ukradl a uložil tajné dokumenty a jiné materiály, týkající se národní bezpečnosti,“ praví se v obžalovacím rozhodnutí.

Žaloba tvrdí, že svou zločinnou činnost vyvíjel Martin asi dvě desetiletí.

Na začátku října bylo oznámeno, že FBI zatkla v srpnu jednoho z úředníků NSA, najatých na základě kontraktu. Později žalobci prohlásili, že Harold Thomas Martin kradl víc než 20 let po troškách tajné informace různých vládních agentur. Agentura Associated Press oznámila s odvoláním na soudní dokumenty, že v odcizených údajích figurovala jména amerických nelegálních rozvědčíků.

Martinovi advokáti prohlásili, že jejich klient propadl vášni k hromadění a zkoumání informací. Podle jejich slov si bral s sebou domů dokumenty, aby zvýšil svou kvalifikaci pracovníka tajných služeb.

Stejně jako Snowden byl i Martin zástupcem consultingové společnosti Booz Allen Hamilton, u níž převážnou část byznysu tvoří státní kontrakty. Když se ve společnosti dozvěděli o Martinově zatčení, okamžitě ho propustili.

Není zde článek celý?