Válka novinářů. Točíte nepozitivní reportáže o Babišovi? Podají si vás „investigativci“ z Mf dnes

Zvláštní situace: Majitel MF Dnes a ministr financí, prezentovaný na titulní straně vlastních novin jako oběť zákeřného útoku. Titulní stránka je z února 2015 | FOTO:

Před rokem 1989 bylo samozřejmostí, že když nezávislý autor vydal v samizdatu článek kritizující stranu a vládu, měl zaděláno na problém. Pokud strana a vláda zjistila, kdo je autorem textu, brzy onoho pisatele navštívili pánové v civilu a odvezli ho žigulíkem. Pisatele čekaly problémy v zaměstnání, pravděpodobně vyhazov, zákaz studia pro jeho děti, atd., atd.. Dnes, víc než čtvrtstoletí od pádu vlády „mrzké lůzy“, tu máme nápadně podobnou situaci.

Také se týká novinářů, na druhé straně však není strana a vláda. Na druhé straně je Andrej Babiš. Trest nevykonávají pánové v žigulíku a zatím nemůže pan velkomožný zakázat studium dětem. Co ale dokáže zařídit, to je vyhazov ze zaměstnání. K pomstě s oblibou využívá své „investigativce“ z deníku Mf Dnes, případně Lidových novin. Kdo se Babišovi znelíbí, toho čeká pokus o dehonestaci v kdysi zajímavém a seriózním deníku Mf Dnes. Aktuálně se babišovi psavci pokusili vydusit Českou televizi. Tu se Babiš všemožně snaží dostat pod tlak (na reportéry například opakovaně žaluje jejich nadřízeným) kvůli několika reportážím, ve kterých skuteční novináři dělali svoji skutečnou práci. Tedy kontrolovali členy vlády, konkrétně Babiše.

Co se stalo? Novináři z Mf Dnes zaslali do České televize několik dotazů, které se týkaly jedné z menších zakázek televize na PR služby v rozsahu cca 2,5 milionu korun ročně, přičemž dotazy byly kladeny, jako od prokurátora. V otázkách je spousta podsouvání a absurdních konstrukcí, nejvíce tragikomický mi přišel dotaz: Mělo vliv na výběr vítězné agentury to, že spolumajitel Bison & Rose Miloš Růžička je poradcem ministra vnitra? 

Pro Mf Dnes by to byla z jejich pohledu nádherná kauza. Její investigativec by za odměnu zřejmě získal víkendový pobyt na farmě Čapí hnízdo. Kdyby však jeho a celou Mf Dnes nezesměšnila tisková mluvčí České televize. Ta totiž na všechny otázky odpověděla. Jenže kromě Mf Dnes rozeslala odpovědi i s otázkami všem ostatním médiím.

Ha ha.

„Činíme tak ve snaze neocitnout se zítra v pozici, kdy bychom museli až zpětně dementovat dezinformační text o České televizi. A to navíc v den, kdy bude Rada České televize rozhodovat o volbě nového generálního ředitele České televize a také o aktuálních stížnostech na zpravodajství,“ vysvětlila mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Mf Dnes, která pracuje evidentně na objednávku ministra financí, tak přišla o další tendenční otvírák. Zveřejněné otázky opět dokazují, že Mf Dnes klesla do bahna na žurnalistické dno. To nejhorší, co ve své kariéře může novinář udělat, je práce na objednávku politika – skandalizování protivníků politika – objednatele.

Není zde článek celý?