Ve Španělsku požádali zrušení diplomatických vztahů s Ukrajinou

Několik desítek lidí, jež se v neděli večer sešli před budovou MZV ve středu Madridu, ostře zkritizovali španělskou vládu a požádali, aby nepodporovala ukrajinskou vládu „přímo nebo nepřímo“ a dokonce zrušila diplomatické vztahy s Kyjevem.

„Žádáme, aby španělská vláda zrušila diplomatické vztahy s vládou Ukrajiny,“ prohlásila agentuře RIA Novosti mluvčí Fóra proti imperialistické válce a NATO, které zorganizovalo akci, Anjeles Maestro.

Příčinou svolání mítinku bylo prudké vyhrocení na východě Ukrajiny v posledních dnech. Španělští aktivisté obviňují z toho kyjevské úřady, které, podle jejich mínění, „zahájily kárnou operaci proti civilistům v Donbasu, čímž porušily Minské dohody, jež stanoví nepoužití těžkých zbraní.“

Maestro prohlásila, že účastníci akce „obviňují Evropskou unii z napomáhání vládě, jež vznikla v důsledku státního převratu a podporuje lidi s nacistickou ideologií.“ Akce se konala pod heslem „Kyjev bombarduje civilní obyvatelstvo, Donbas klade odpor.“ Účastníci třímali fotografie zničených osad na východní Ukrajině a také vlajku LLR. „Fašismus, pryč z Donbasu!“ „Ne NATO, základny ven!“ „Donbas zvítězí!“ skandovali shromáždění.

„Jako internacionalisté a antifašisté chceme vyslovit solidaritu s Donbasem. Pamatujeme, že Madrid je dlužen Ukrajincům, kteří přicházeli do Španělska bojovat s frankismem za Občanské války (1936-1939)“, prohlásila Maestro.

Aktivisté také požádali španělskou vládu, aby „přestala s politickou a vojenskou podporou, přímou a nepřímou, přes EU a NATO, zločinné kyjevské vlády.“

Není zde článek celý?