Vláda podpořila novelu insolvenčního zákona. Osobní bankrot by mohl vyhlásit jakýkoli dlužník

Vláda na dnešním jednání podpořila novelu takzvaného insolvenčního zákona. Osobní bankrot budou možná moci vyhlásit dlužníci bez ohledu na výši svých dluhů. Návrh novely zákona počítá s tím, že by proces oddlužení mohl trvat tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených pohledávek. O schválení této novely informoval na svém Twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer. Návrh nyní poputuje do Parlamentu.

Ministerstvo spravedlnosti vyhotovilo návrh především proto, aby se více lidí mohlo dostat z tzv. dluhové pasti. Tou se rozumí, že pohledávky dlužníka jsou fakticky nesplatitelné, neboť jejich celková výše roste rychleji, než jak ji dlužníci jsou schopni splácet ze svého majetku a svých příjmů.

Oddlužení nebo také osobní bankrot je způsob řešení úpadku, který má dlužníkovi umožnit nový start a motivovat ho k aktivnímu zapojení do umořování dluhu. Ministerstvo chce odstranit nynější vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů.

Návrh počítá s tím, že dlužník bude oddlužen, pakliže za tři roky splatí alespoň polovinu pohledávek věřitelů, nebo za pět let splatí alespoň 30 procent  Pokud bude dlužník sedm let usilovat o splácení dluhu, pak může být oddlužen i po splacení méně než 30 procent pohledávek.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) prošel zákon s kompromisem. Lidovci nepodporovali myšlenku, že dlužník nemusí v extrémním případě zaplatit nic. „To nám přišlo demotivační a vidíme tam riziko úvěrových podvodů. Na druhé straně jsme se dohodli, že ministerstvo spravedlnosti přistoupí na náš požadavek, aby se plné odpuštění nevztahovalo na alimenty a aby se prodloužila doba, po kterou musí dlužník vyjádřit svoji snahu splácet,“ řekl.

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je zákon ochranou pro nezodpovědné. „Vláda chce chránit nezodpovědné. Asi proto, že v nich vidí své voliče. Věřím, že zodpovědných je víc,“ uvedl na Twitteru.

Ministerstvo podotklo, že exekuce proti dlužníkům často neplní účel, protože u vícečetných exekucí nebývají pohledávky věřitelů vymoženy. „Navrhuje se proto umožnit těm dlužníkům, kteří mají vůli svou situaci řešit, uspořádat jejich majetkové poměry tak, aby svým věřitelům splatili své dluhy v maximální možné míře,“ dodal úřad.

Bělobrádek předpokládá, že normu budou pečlivě projednávat poslanci, protože proti sobě tu stojí dva principy. Prvním je, jak pomoci lidem, kteří se dostali do situace, kdy nemohou splatit nic a nevyplatí se jim chodit do práce, protože mají v exekuci veškerý příjem kromě minimální mzdy. Na druhé straně panuje obava, aby se novinka nevyužívala k podvodům a lidé si nebrali půjčky s tím, že je nikdy nesplatí. „Hledáme nějakou míru, která pomůže udělat racionální řešení,“ uvedl.

Není zde článek celý?