Vláda se pokusí přesunout Evropský orgán pro bankovnictví z Británie do ČR

Vláda se na dnešním jednání rozhodla využít příležitosti odchodu Velké Británie z Evropské unie a bude usilovat o přesun Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) z Londýna do Prahy. Ta nyní navrhne vhodné sídlo, které by mělo pojmout zhruba 200 zaměstnanců. Podle státního tajemníka Tomáše Prouzy má Česko poměrně velké šance na úspěch.

„Agentura je už dneska mimo eurozónu, navíc ČR má velmi kvalitní bankovní dohled, který je uznávaný v celé Evropě, máme stabilní bankovní systém,“ uvedl Prouza. Podle něho by přesun agentury přinesl Česku peníze a prestiž. „Přesun EBA do Prahy by měl pozitivní ekonomické přínosy, posílil by naši pozici v EU a podpořil rozvoj našeho finančního trhu,“ zveřejnil na svém twitterovém účtu Bohuslav Sobotka.

Jednání o přesunu bude součástí vyjednávání Evropské unie a Británie o brexitu. „Finálně o tom rozhodnou členské státy pravděpodobně v roce 2019,“ dodal Prouza. Neformální rozhodnutí však je možné očekávat už do jednoho roku.

Evropský orgán pro bankovnictví je nezávislý orgán Evropské unie, který usiluje o zajištění účinné a jednotné úrovně obezřetnostní regulace a dohledu v rámci celého evropského odvětví bankovnictví. Jeho celkovými cíli jsou udržování finanční stability v EU a zajišťování integrity, účinnosti a řádného fungování bankovnictví.

Není zde článek celý?