Jaderná ponorka Kazaň byla spuštěna na vodu

Vedoucí ponorka na jaderný pohon Kazaň projektu Jaseň-M byla spuštěna na vodu v loděnicích Sevmaš, oznámil novinář agentury RIA Novosti.

Povel na opuštění doku vydal generální ředitel společnosti Sevmaš Michail Budničenko, po kterém velitel ponorky kapitán 1. třídy Alexandr Beketov v souladu s tradicemi rozbil láhev šampaňského o bok plavidla.

Slavnostního spuštění na vodu se účastnili zástupci úřadů, ruského námořnictva, korporace Sjednocené loděnice a petrohradské námořní správy Malachit, jež ponorku navrhla.

V Sevmaši zdůraznili, že jaderná ponorka Kazaň, která byla postavena na základě modernizovaného projektu Jaseň-M, má zabudované zcela nové konstrukční prvky. Změny se týkají konstrukčních prvků radioelektronické výzbroje a modernizovaného vybavení a materiálů, jež dodávají ruští výrobci.

Výtlak víceúčelových ponorek projektu 885M Jaseň dosahuje 13,8 tisíc tun, ponor je 520 metrů, a rychlost pod hladinou je 31 uzlů. Ponorky tohoto projektu mají mít schopnost autonomní plavby po dobu 100 dnů. Posádku tvoří 64 lidé. Ponorka má ve výzbroji miny, 533milimetrové torpédomety a střely s plochou dráhou letu Kalibr a Oniks.

Není zde článek celý?