Vědci zjistili, proč se mohl Mars stát neobyvatelným

Vědci ze Spojených států a Spojených arabských emirátů dospěli k závěru, že Mars mohl mít atmosféru stejně hustou jako Země, ale přišel o ni kvůli slunečnímu větru, píše časopis Space.com.

Výsledky výzkumu, který byl zveřejněn v odborném časopise Science, pod vedením astrobiologa z Coloradské univerzity Bruce Jakosky ukazují, že před přibližně čtyřmi miliardami let, když život na Zemi byl teprve v zárodku, „rudá planeta“ měla rovněž hustou atmosféru, která jí umožňovala zachovat teplo a vlhkost.

Později se však atmosféra Marsu začala ztenčovat, neboť lehké izotopy plynu argon začaly opouštět atmosféru Marsu kvůli ultrafialovému záření a slunečnímu větru — proudu megaionizovaných částic vodíkové plazmy směřujících ze Slunce.

Podle vědců Mars časem ztratil 66 procent objemu argonu v atmosféře. Snížení jeho koncentrace vedlo ke snížení poměru oxidu uhličitého v atmosféře, jenž udržuje teplo. Tento proces sehrál podle vědců zásadní roli ve změně klimatu na Marsu a přispěl k přetvoření rudé planety v kamenitou poušť, která není vhodná pro život.

Vědci založili své závěry na analýze údajů mise NASA MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), která zkoumala atmosféru Marsu pomocí umělé družice.

Není zde článek celý?