Americké ministerstvo zahraničí žalováno za nezákonné poskytování peněž daňových poplatníků Georgi Sorosovi

Ministerstvo zahraničí je žalováno kvůli tvrzením, že protiprávně dávalo peníze daňových poplatníků miliardářovi Georgi Sorosovi, který je používal k ovlivňování změny režimů v zahraničí.

Konzervativní kontrolní orgán Judicial Watch podal žalobu na americké ministerstvo zahraničí a Agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID), za účelem získání záznamů o jednání americké vlády s různými neziskovými organizacemi George Sorose v Makedonii.

Judicial Watch tvrdí, že hledají „záznamy a komunikace týkající se financování a politických aktivit“ Nadace otevřené společnosti a jejich přidružených organizací v Makedonii.

„Obamova administrativa zřejmě zneužila rozpočty daňových poplatníků ve snaze financovat Sorosovy operace,“ prohlásil Tom Fitton, prezident organizace Judicial Watch. „Trumpovo ministerstvo zahraničí a agentura USAID by měli společně jednat a zveřejnit podrobnosti o transakcích mezi Obamou a Sorosem.“

Kanál RT napsal:

Organizace Judicial Watch podala žalobu poté, co ministerstvo zahraničí a agentura USAID neodpověděli na žádost o doložení dokumentů, která byla předložena dne 16. února.

Organizace, která je nejlépe známá díky úspěšnému pronásledování Obamovy administrativy ohledně zveřejňování e-mailů týkajících se Hillary Clintonové a její funkce na ministerstvu zahraničí, přiměla novou administrativu, aby odhalila detaily úsilí o dotacích daňových poplatníků na „podporu demokracie“ v Makedonii.

Mezi únorem 2012 a srpnem 2016, americká vláda dala Sorosově Nadaci otevřené společnosti v Makedonii (FOSM) a čtyřem místním přidruženým subjektům 4.819.125 $ prostřednictvím programu USAID nazvaného Projekt občanské společnosti.

Tento program byl poté prodloužen do roku 2021 a jeho financování se zvýšilo na 9,5 miliónů dolarů, podle vrchního vyšetřovatele Judicial Watch Williama F. Marshalla.

Makedonie, bývalá republika Jugoslávie, která vyhlásila nezávislost v roce 1992, od té doby dostávala americkou pomoc. V roce 2012 se tato podpora stala „velmi ideologickou“ díky „Baracku Obamovi a jeho velvyslaneckému přisluhovači Jessi Bailemu,“ napsal Marshall v nedávném článku publikovaném deníkem American Thinker.  

„Subsystémy přidružené k FOSM, které dostávají peníze amerických daňových poplatníků prostřednictvím projektu občanské společnosti USAID, jsou také propojeny s hlavní opoziční politickou silou v Makedonii, bývalými komunisty země, nyní nazývané SDSM,“ napsal Marshall. „Oni mají neškodné názvy, jako Vzdělávací fórum mládeže, Centrum pro občanskou komunikaci a Reaktor-Výzkum v akci.“

Přestože se v prosincových všeobecných volbách dostala na druhé pořadí, SDSM navrhla menšinovou koaliční vládu s neposlušnou albánskou menšinou. Albánci jako podmínku jejich účasti ve vládě trvají na sedmibodové platformě, kterou napsaly vlády v Albánii a v Kosovu, což zahrnuje požadavek, aby se albánština stala oficiálním jazykem v Makedonii.

Tvrzení makedonské vlády, že USA se vměšovaly do politiky země financováním opozičních stran, vedly některé zákonodárce k tomu, že zpochybnili Projekt občanské společnosti.

Senátor Mike Lee v lednu poslal velvyslanci Bailemu dopis, ve kterém jej požádal, aby vysvětlil vztah ministerstva zahraničí s FOSM. V únoru také několik kongresmanů požádalo o audit na ministerstvu zahraničí a aktivit USAID v Makedonii.

Šest republikánských senátorů poslali minulý měsíc dopis ministrovi zahraničí Rexi Tilersonovi a vyzvali jej, aby přezkoumal postup ministerstva zahraničí, v poskytování prostředků daňových poplatníků organizacím, které propagují „levicové strany“ a „progresivní agendu“ v zahraničí. Albánie a Makedonie byly uvedeny jako dva nejnovější příklady, ale senátoři poznamenali, že obdrželi stejné stížnosti z Jižní Ameriky a Afriky.

Trumpova administrativa by měla „prošetřit, jak jsou naše peníze daňových poplatníků využívány, s cílem zastavit činnosti, které podněcují politické nepokoje, nerespektují národní svrchovanost a občanskou společnost a nakonec podkopávají naše pokusy o vybudování prospěšných mezinárodních vztahů,“ píše se v dopise.

Není zde článek celý?