„Andělé, odneste Donalda Trumpa domů,“přeje si Joan Baezová

Rokenrolová síň slávy v americkém Clevelandu se v pátek rozrostla o šest interpretů. Mezi velikány hudby byla uvedena písničkářka Joan Baezová, raper Tupac Shakur a kapely Pearl Jam, Electric Light Orchestra, Yes a Journey. Večer plný dojemných okamžiků se však neobešel bez politických prohlášení, píše agentura Reuters.

Možnost vstoupit do síně slávy získávají umělci 25 let poté, co vydali své první album nebo singl. Na první pokus se to tedy povedlo Pearl Jamu, jednomu z nejvlivnějších rockových uskupení devadesátých let, a Tupacovi, raperovi z newyorského Harlemu. Ten se stal ikonou hiphopu, když jeho hvězdnou kariéru v roce 1996 uťal doposud neobjasněný incident v Las Vegas, při kterém byl Shakur zastřelen z projíždějícího automobilu.

Ceremoniál uváděný mimo jiné legendárním televizním moderátorem Davidem Lettermanem tak neměl nouzi o emotivní momenty. Raper Snoop Dogg nazval svého zesnulého přítele „největším žijícím raperem“ a účinkující také zavzpomínali na Prince či Chucka Berryho. Berry se v roce 1986 stal vůbec prvním umělcem uvedeným do rokenrolové síně slávy.

Politiku do slavnostního večera vnesla autorka protestsongů ze šedesátých let Joan Baezová, jejíž ocenění označil hudebník Jackson Browne za „velmi, velmi opožděné“. „Změny, které začaly v šedesátých letech, ještě stále probíhají. Dnes musíme být stejně rozhodní jako tehdy,“ řekla podle serveru USA Today šestasedmdesátiletá folková písničkářka.

Baezová tento týden přišla s první novou skladbou po více než 25 letech. „Nasty Man“ (Hnusný muž) o prezidentu Donaldu Trumpovi od úterního uvedení na facebooku nasbírala podle agentury Reuters téměř 3,5 milionu zhlédnutí. Své páteční vystoupení Baezová zakončila zpěvem černošského spirituálu „Swing Low, Sweet Chariot“ a vyjádřením přání, aby andělé z této písně „odnesli mě, vás, nás, i Donalda Trumpa, domů“.

Není zde článek celý?