Astana vysvětlila, proč se zdržela hlasování o Sýrii v RB OSN

Ministr zahraničí Kazachstánu Kajrat Abdrachmanov projednal se svým britským kolegou Borisem Johnsonem pozici Rady bezpečnosti OSN v syrské krizi. Diplomat vysvětlil rovněž pozici své země, která se zdržela hlasování o západní rezoluci.

Abdrachmanov podotkl, že kazachstánská delegace odsoudila použití chemických zbraní v Sýrii a vyzvala k tomu, aby byli viníci pohnáni k odpovědnosti.

„Zároveň však přijal Kazachstán rozhodnutí zdržet se hlasování z dvou důvodů: za prvé, kazachstánská strana je pro objektivní, všeobsáhlé a důkladné vyšetření eventuálního použití chemických zbraní v Sýrii pod záštitou OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) za účasti všech zainteresovaných stran“, podotýká se ve zprávě tiskové služby MZV Kazachstánu.

Kromě toho se odvolal ministr na Astanský proces syrského urovnání, který je neoddělitelnou součástí Ženevských jednání. Podle slov Abdrachmanova hodlá Kazachstán zachovat v této otázce nezaujatost.

„Tento proces pokládá kazachstánská strana za jedinečný, protože spojuje u jednacího stolu znepřátelené strany včetně ozbrojené syrské opozice, které dokázaly dosáhnout příměří“, podotkli na MZV Kazachstánu.

Není zde článek celý?