Babiš je slovenský barbar, se kterým si Češi neumějí poradit, říká Šimečka

Poprvé mě zaujal diskusní večer týdeníku Respekt. Třebaže k podstatné chvíli došlo podle mě až po první hodině a 34. minutě tohoto videa. Paní v publiku adresuje otázku významnému novináři a slovenskému disidentovi Martinu Šimečkovi. Táže se ho, zda by nám, Čechům, neporadil na základě slovenských zkušeností s překonáním mečiarismu, jak si máme poradit s nastupujícím babišismem.

Šimečka odpověděl velmi přesně: Babiš je slovenský import do České republiky. Je to typ slovenského barbara, který nemá žádné zábrany a hranice. Je to slovenský kulturní fenomén, a proto si s ním Češi neumějí poradit. Protože je fascinuje odlišnost komunikace a neumějí domyslet tu naprostou ignoranci běžných pravidel hry.

Alexandr Mitrofanov replikoval dvěma rovněž zásadními poznámkami: I Češi mají své kulturní nedostatky. K nim patří služebnost. Ti služebníci z hnutí ANO jsou přece až na výjimky Češi. A pak Mitrofanov dodal, že to není ovšem tak, že tu nikdo neví, co je Babiš. Jsou tu lidé, kteří to vědí. A vědí to dobře.

Není zde článek celý?