Británie a Francie vyzvaly RB OSN k jednotě v syrské otázce

Ministři zahraničí Velké Británie a Francie Boris Johnson a Jean-Marc Ayrault napsali článek pro list Guardian, ve kterém vyložili své vidění kroků, jež je nutné podniknout pro vyřešení syrské krize.

Ministři obvinili syrskou vládu z použití chemických zbraní v Chán Šajchúnu a Rusko z toho, že v Radě bezpečnosti OSN blokuje rezoluci o Sýrii a z toho, že spolu s Íránem údajně pomáhá syrské vládě skrývat fakta použití chemických zbraní. Podle ministrů prohlášení o tom, že během incidentu došlo k úderu na sklad chemických zbraní ozbrojenců, neodpovídá skutečnosti. Zpochybnili i to, že syrská vláda zcela zlikvidovala zásoby chemických zbraní v rámci dohody s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW) z roku 2013.

„Zcela podporujeme vyšetřování událostí, ke kterým došlo v Chán Šajchúnu, ale OSN má morální povinnost dodržet normu zakazující použití chemických zbraní a zajistit, že již nikdy nebyly použity… Musíme se zasadit o přísný zákaz chemických zbraní. Musíme zajistit, aby ti, kdo stáli za chemickým útokem, čelili spravedlnosti,“ stojí v článku.

„Jménem mezinárodního společenství OPCW zahájí vyšetřování tohoto útoku, aby stanovila fakta. Společný vyšetřovací mechanismus, nezávislé struktury OSN a OPCW určí viníky. Věříme v úspěch tohoto procesu a zcela ho podporujeme,“ napsali Ayrault a Johnson.

Rovněž vyzvali Radu bezpečnosti OSN, aby zaujala jednotný postoj v syrské krizi.

Není zde článek celý?