Diletantské chyby. Odborník zkritizoval referát USA o chemickém útoku v Sýrii

Za chemickým útokem v Chán-Šajchúnu stojí nejspíše opoziční síly, Bílý dům nemá důkazy o tom, že útočila syrská vojska, uvádí se v referátu čestného profesora Massachusettského technologického institutu Theodora Postola. Informuje o tom International Business Times.

Jako odpověď na oficiální prohlášení Bílého domu o tom, že syrští vojáci způsobili chemický útok, Postol uveřejnil tři referáty, v nichž došel k závěru, že USA „bezpochyby nemají důkazy“, potvrzující tuto verzi.

„Hlavní důkaz, na který se odvolává Bílý dům, ve skutečnosti svědčí o tom, že útok byl proveden ze země“, zdůraznil odborník.

Soudě podle fotografií byla bomba málo poškozena, což není charakteristické pro pád z výšky, napsal vědec.

„Výbušnina zapůsobila na trubku jako tupý úder kladivem. Výbuch ji zahnal do země a současně vytvořil kráter“, je přesvědčen Postol.

Podle jeho slov vše svědčí o tom, že výbušninu připevnili k bombě se sarinem, která se nacházela na zemi. Vycházeje z toho, můžeme dojít k závěru, že teroristický útok spáchali protivládní povstalci, protože Chán-Šajchán se nachází na území pod jejich kontrolou.

„Ani jeden kompetentní analytik by si nevšiml skutečnosti, že kanystr se sarinem byl něčím rozdrcen z vrchu, a neexplodoval zevnitř,“ podotkl Postol.

Kromě toho profesor vyjádřil přesvědčení, že fotografie střely ze zprávy Bílého domu jsou pravděpodobně inscenované, proto je nelze považovat za přesvědčivé důkazy

Dříve Postol pracoval jako vědecký konzultant v Pentagonu a odhaloval podobné rozpory ve zprávách americké rozvědky. Po chemickém útoku v Ghútě 2013 profesor oznámil, že neexistují důkazy viny Asada, což později potvrdilo i OSN.

Podle Postola se Bílý dům zabývá politizací informací rozvědky. „Všechny tyto amatérské chyby svědčí o tom, že zpráva Bílého domu, stejně jako dřívější zprávy o Ghútě, nebyla prostudována tajnými službami, jak tvrdí. Pokud by analytici rozvědky byli správně informováni o prohlášeních Bílého domu, neschválili by tento dokument,“ shrnul vědec.

Není zde článek celý?