Dvě japonské lodě vypluly směrem Koreje na společná cvičení s USA

Dvě japonské válečné lodě Ashigara a Samidare vypluly v pátek z vojensko-námořní základny Sasebo v Nagasaki směrem Koreje, aby se zúčastnily společných vojenských cvičení s útočnou skupinou amerických lodí v čele s atomovou letadlovou lodí Carl Vinson, oznámila televize NHK.

Podle její informace vpluje letadlová loď Carl Vinson do Japonského moře na začátku příštího týdne, a termín společných vojenských cvičení je v definitivním stádiu koordinování.

Jak bylo oznámeno dříve, 25. dubna se bude v KLDR slavit výročí založení Korejské lidové armády. V Jižní Koreji očekávají, že při této příležitosti může Pchjongjang uskutečnit jadernou nebo raketovou zkoušku. Společná cvičení japonských lodí s americkou útočnou skupinou mají být podle Tokia varováním Pchjongjangu.

Na palubě letadlové lodě Carl Vinson je asi 70 vojenských letadel a vrtulníků. Do útočné skupiny patří také raketový křižník Lake Champlain (CG-57) a torpédoborce Michael Murphy (DDG-112) a Wayne E. Meyer (DDG-108) vybavené protiraketovými systémy Aegis.

USA a KLDR jsou formálně ve stavu války, protože vojenský konflikt v Koreji z let 1950 až 1953 skončil jen podepsáním příměří mezi KLDR na jedné straně a USA, které bojovaly pod vlajkou OSN, na straně druhé.

Četné návrhy Pchjongjangu podepsat mírovou smlouvu odmítaly USA projednávat a zachovávají v Jižní Koreji přes 28 tisíc vojenských příslušníků pod záminkou ochrany před „hrozbou ze Severu“. Severní Korea ze své strany s odvoláním na hrozbu ze strany USA vyvíjí a zkouší jadernou munici a balistické rakety nehledě na zákaz RB OSN.

Není zde článek celý?