EBU oficiálně potvrdila, že se Rusko nebude účastnit Eurovize

Evropská vysílací unie (EBU) v dopise RT oficiálně potvrdila, že se Rusko nebude účastnit hudební soutěže Eurovize-2017 v Kyjevě.

„Po oficiálním potvrzení, že ruské účastnici Eurovize Julii Samojlovové nebude umožněn vjezd do Kyjeva, EBU Prvnímu kanálu nabídla dvě alternativní řešení, která by Rusku dovolila se letos účastnit,“ uvádí se v dopisu.

EBU uvádí, že byly nabídnuty dvě varianty vyřešení problému: video translace nebo výměna ruského umělce.

„Bohužel, obě nabídky První kanál odmítl a nyní oznámili, že nemají v úmyslu vysílat Eurovizi-2017. To bohužel znamená, že se Rusko letos nemůže účastnit. Velmi jsme chtěli, aby se všech 43 zemí účastnilo soutěže a udělali pro to všechno možné,“ uvádí se v oznámení.

Předseda dozorčí rady Eurovize Frank-Dieter Freiling podotkl, že organizátoři odsuzují zákaz vjezdu pro účastnici Julii Samojlovové, který zavedly orgány Ukrajiny.

„Důrazně odsuzujeme rozhodnutí ukrajinských orgánů zavést zákaz vjezdu pro Julii Samojlovovou, protože si myslíme, že to zcela narušuje celistvost a nepolitický charakter Eurovize a její misi na sjednocení všech národů v přátelské konkurenci,“ oznámil Freiling.

Není zde článek celý?