Erdogan označil výsledek referenda „vítězstvím nad křižáky“

Prezident Turecka Tayyip Erdogan oznámil, že kladného výsledku referenda o přechodu na prezidentský systém bylo dosaženo navzdory odporu „těch, kteří mají světový názor křižáků“.

Uplynulé ústavní referendum v Turecku o přechodu z parlamentní na prezidentskou formu vlády skončilo vítězstvím jeho stoupenců nepatrnou převahou. Podle předběžných výsledků získali 51,4 % hlasů. Konečné výsledky budou oznámeny za 11-12 dnů po prozkoumání všech odvolání. Opozice oznámila porušení při referendu, zejména zkritizovala rozhodnutí volební komise považovat za platné i lístky a obálky bez razítek.

„Bojovali jsme proti všem nepřátelům, napadli nás ti, kteří mají světový názor křižáků. Ale jako národ jsme odolali. Můžeme se poklonit pouze před našimi svatyněmi a před nikým jiným,“ oznámil Erdogan při vystoupení před svými stoupenci na letišti v Ankaře po návratu z Istanbulu, kde se nacházel během referenda.

Podle něj poté, co se v listopadu 2019 na základě ústavních změn Turecko stane prezidentskou republikou, bude ještě silnější. „Včera večer byla vypuštěna signální raketa, jejíž cílem je listopad 2019. Před námi jsou nová vítězství, ale neomámí nás,“ dodal turecký lídr.

Není zde článek celý?