Erdogan uvedl příčinu, kvůli níž nepřijímají Turecko do Evropské unie

Turecký prezident Tayyip Erdogan uvedl náboženský faktor jako hlavní důvod toho, proč Turecko víc než 50 let nepřijímají do EU.

Vztahy mezi Tureckem a EU se vyhrotily po tom, co německé a nizozemské vedení zakázalo vystoupení tureckých ministrů před voliči tureckého původu těsně před referendem o změnách v ústavě, které se bude konat v Turecku 16. dubna. Erdogan prohlásil, že je možné uspořádání ještě jednoho referenda, na kterém by se mělo, jak navrhuje, odpovídat na otázku o účelnosti pokračování jednání o vstupu jeho země do EU.

„Víte, proč se Turecko nemůže stát členem EU už celých 54 let? Příčina je naprosto pochopitelná. EU je křesťanskou unií,“ prohlásil Erdogan ve svém vystoupení na mítinku v Ankaře.

Označil 16. duben, který je dnem referenda, za den, kdy „bude dána odpověď na postoj EU“. Podle jeho slov se díky změnám v ústavě, které předpokládají přechod na prezidentskou formu vlády, rozvoj Turecka urychlí a to si nepřátelé jeho země nepřejí. Turecká ekonomika zaznamenala v roce 2016 růst na úrovni 2,9%, zatímco celá řada západních zemí nemůže překonat hospodářskou krizi,“ dodal turecký státník.

Kromě toho obvinil západní země z toho, že podporují v Turecku zakázanou Stranu kurdských pracujících.

Není zde článek celý?