Estonský sběratel zachránil poslední T-34 ze setkání na Labi

Estonský sběratel zachránil jediný dochovaný tank T-34, který se účastnil historického setkání spojenců na Labi v dubnu roku 1945 před rozřezáním, informuje v pondělí tisková služba korporace Uralvagonzavod.

25. dubna 1945 se nedaleko od města Torgau na řece Labi setkala vojska 1. ukrajinského frontu armády SSSR s vojsky 1. armády USA. Díky setkání byly zbytky německé armády rozděleny na dvě části — severní a jižní.

„Estonský advokát a sběratel vojenské techniky Mikk Lychmus zachránil historii díky tomu, že zachránil tank T-34-85. Ten byl vyroben v roce 1944 na Uralském tankovém závodě v Nižním Tabílu a hned poté byl odeslán na frontu,“ stojí ve zprávě.

Zmiňuje se, že v roce 1984 byl stroj ustanoven na stojánku ve městě Mjaxa na počet 40. výročí zpevnění řeky Emajõgi estonským korpusem. V roce 1993 místní vláda učinila rozhodnutí památník zničit a tank rozřezat na části a prodat do starého železa. Sběratel se poté rozhodl stroj koupit.

„Na základně výpovědí svědků a písemných zdrojů se vysvětlilo, že tank T-34-85 je jediný dochovaný tank, který se v sovětské armádě účastnil historického setkání na Labi 25. dubna 1945,“ upřesnili v tiskové službě.

K dnešnímu dni estonský sběratel zatím nedokázal nic zjistit o posádce bojového stroje. Je známo jen to, než z tanku byl udělán památník, měl číslo 021.

„Když jsem zjistil, že tank prošel takovou bojovou cestu, rozhodl jsme se, že je třeba ho ukázat veřejnosti. Na konci dubna se otevře nová sezóna Leteckého muzea. Já si myslím, že lidé by si měli pamatovat a ochraňovat historii. Kdo si nepamatuje minulost, ten nemá budoucnost,“ řekl Lychmus, jehož slova cituje tisková služba.

Není zde článek celý?