Hejtman Zimola se prý dnes setkal s mnichovským diktátem od ANO

„Jako příměr mne napadá snad jen mnichovský diktát,“ napsal dnes na svůj facebookový profil jihočeský hejtman JIří Zimola (ČSSD). Stalo se tak v reakci na dnešní rozpad tamní krajské koalice.

„Mocichtivost ANO se dnes ukázala naplno. Ráno vystupňovalo požadavky na odstoupení dalších členů rady za ČSSD a vzneslo dokonce požadavek na pozici hejtmanky. Navzdory naší domluvě ANO nečekalo ani na vysvětlení všech podpásově vyrobených záminek. Konečně se ukázalo, kam směřovaly všechny pseudokauzy posledních týdnů – společně s ODS převzít vedení kraje a jihočeské nemocnice. Jako příměr mne napadá snad jen mnichovský diktát,“ konstatoval Jiří Zimola, který patří v ČSSD ke kritikům Bohuslava Sobotky. Po volbách 2013 se účastnil utajené schůzky u Miloše Zemana, která vedla k neúspěšnému pokusu o sesazení Sobotky z čela strany. Od té doby jeho stranická kariéra postupně upadá.

A co se dnes v Českých Budějovicích stalo? V jižních Čechách se rozpadla krajská koalice, kterou tvořila ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Vyostřil se názorový střet mezi sociálními demokraty a ANO kvůli otázce kolem společnosti Jihočeské nemocnice. ANO chce hledat nové koaliční partnery a ještě dnes oslovilo ODS. Občanští demokraté jsou připraveni do vládnoucí aliance vstoupit, řekl ČTK jejich jihočeský předseda Martin Kuba, podle kterého by v kraji mohla vzniknout pravostředová koalice. Jejími dalšími potenciálními členy je ještě KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy.

ANO dnes na smírčím koaličním řízení žádalo změny ve vedení a odměňování v krajem řízené společnosti Jihočeské nemocnice a také výměnu všech radních ČSSD. S tím sociální demokraté nesouhlasili. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky za pádem koalice stála snaha ANO spojit se s místní ODS.

„Poprvé jsme se sešli, myslím si, že existuje ve většině záležitostí shoda a nenarazili jsme na nějaké zásadní třecí plochy,“ uvedl Kuba. Dodal, že ODS se nebrání spolupráci s KDU-ČSL a koalicí Pro Jižní Čechy. Podle něj však záleží na dalším jednání. Tyto tři opoziční subjekty společně s ANO mají 29 zastupitelů z 55.

„Lidovci jsou připraveni se na správě kraje podílet. Rádi bychom ale prosadili maximum našeho programu. Počkáme proto, jak se budou jednání vyvíjet,“ řekl ČTK předseda jihočeské KDU-ČSL Jan Bartošek. Uvedl, že konec koalice je logickým vyústěním celého vývoje v regionu. Opozice a následně i ANO kritizovalo sociální demokracii za to, že předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha má roční příjem 7,2 milionu korun. Navíc jim vadilo, že Bláha nechává v Lipně nad Vltavou stavět pro hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) rekreační dům. „Všechny tyto kauzy jsou záminkou. Jsou to pseudokauzy a moji kolegové (z ČSSD) mě podporují,“ uvedl Zimola.

Předsedkyně jihočeského ANO Radka Maxová uvedla, že se hnutí připojí k opozičním zastupitelům, kteří chtějí svolat mimořádné zastupitelstvo. Mělo by se uskutečnit do tří týdnů. Hejtmanem zatím zůstává Jiří Zimola z ČSSD, který je ve funkci od roku 2008. ANO uvažuje o tom, že by na místo něj navrhlo hejtmanovu náměstkyni Lucii Kozlovou (ANO).

Není zde článek celý?