Hrob světce vypověděl o strašné katastrofě ve středověké Evropě

Vědci z Univerzity v Sheffieldu během vykopávek v opatství v Thornton objevili vzácný nález – ostatky světce, který zemřel roku 1317. Průzkum kostí vypověděl o masovém hladomoru, který zasáhl Evropu na začátku 14. století, informují britské noviny The Yorkshire Post.

„Jeho kosti svědčí o pevných svalech, to znamená, že v nějaké části svého života se velmi fyzicky namáhal. Podle stavu zubů můžeme soudit o nedostatečném stravování či těžkých chorobách v dětských letech,“ řekl novinám jeden z archeologů.

Analýza ostatků ukázala, že světec umřel přibližně ve věku 35 let kvůli nedostatku potravy. Vědci říkají, že v letech 1315-1317 byl podle zápisů v kronikách v Evropě velký hladomor.

Vědci tak našli archeologický důkaz k zápisům v kronikách o „silném jarním dešti, který značně snižoval dostupnost zrna pro lidi se sena pro dobytek“.
„Tyto hladové roky vedly ke smrti milionů lidí po celé Evropě, přestože černá smrt (epidemie moru — red.) v letech 1346-1353, která také zanechala svoji stopu v opatství Thornton, byla ničivější,“ říkají vědci.

Není zde článek celý?