Je to krátkozraké: V Kremlu komentovali výzvy distancovat se od Asada

Nastolovat otázku, že je třeba, aby se Rusko distancovalo od prezidenta SAR Bašára Asada, aniž by se přitom řešily problémy boje s teroristickou organizací Islámský stát a politického urovnání, je krátkozraké, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Když odpovídal na otázku, jestli existují nějaké okolnosti, za kterých by se Moskva mohla distancovat od Asada, zdůraznil, že existují dva hlavní cíle: bojovat s IS a hledat východisko ze vzniklé situace nikoli silovými, ale politicko-diplomatickými prostředky, což znamená směřovat k politickému urovnání syrského problému.

„Nastolovat otázku o nutnosti distancovat se od Asada a nezmínit se přitom o dvou hlavních cílech, pokládáme za krátkozraké,“ řekl Peskov.

Připomněl rovněž, že Asad je prezidentem SAR, z hlediska mezinárodního práva je tedy legitimním vůdcem země, a armáda, které velí, bezprostředně bojuje s mezinárodními teroristy, kteří v současné době okupují velkou část syrského území.

„A Rusko podporuje tento protiteroristický boj, a proto je nastolování otázky o tom, aby Rusko přestalo podporovat Asada a tudíž přestalo podporovat jeho úsilí v boji s ISIL, dost absurdní, protože je to de facto vlastně totéž, jako kdybychom vyzývali k zastavení jakékoli pomoci a rozvázali ruce teroristům, aby mohli pokračovat v útoku na zákonné syrské vedení,“ řekl Peskov.

Není zde článek celý?