„Kakaový bob“ Kraus se po korupční kauze vrací do širšího vedení ČSSD

ČSSD dnes do svého širšího vedení zvolila i někdejšího poslance Michala Krause, který složil v roce 2006 mandát kvůli kauze kolem cesty do Ghany, kde byl u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Mezi desítku dnes zvolených jmen se dostali například předseda Senátu Milan Štěch či poslanec Richard Dolejš, informoval novináře tiskový odbor ČSSD.

Někdejší šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Kraus ve Sněmovně skončil kvůli kauze své cesty do Ghany, kde byl v roce 2001 spolu s podnikatelem Františkem Rigem. Kraus byl podezřelý z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce. Policie nakonec případ odložila.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že Krause vybrali členové výboru v tajné volbě. „Bylo to v jejich rukou. Většina delegátů usoudila, že ta (Krausova) ‚karanténa‘ byla dostatečně dlouhá,“ řekl. Doufá v to, že nově zvolené předsednictvo bude akceschopné.

Ani místopředseda ČSSD a volební manažer strany Jan Birke v osobě Krause problém nevidí. „To ještě neznamená, že se vrací do vrcholové politiky. Předsednictvo je orgán, který má 35 členů, pak je ústřední výkonný výbor, pak grémium, já bych to neviděl tak dramaticky,“ řekl.

Předsednictvo ČSSD dnes doplnili také poslanci Jaroslav Foldyna, Robin Böhnisch a Jiří Petrů, někdejší senátoři Martin Tesařík a Alena Gajdůšková, Helena Kudelová, Hana Hozmanová. Birkemu se složení předsednictva líbí. „Je to úžasná parta, lidé, kterým mohu věřit a platí u nich podaná ruka,“ uvedl.

Předsednictvo ČSSD řídí činnost strany mezi zasedáními ústředního výboru. Kromě předsedy, místopředsedů či šéfů poslaneckého a senátního klubu jsou členy i zástupci krajů a desítka dalších členů, které dnes vybíral ústřední výbor.

Nejdůležitější rolí předsednictva je podíl na sestavování kandidátních listin. Po volbách v roce 2013 to bylo právě předsednictvo ČSSD, které vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby odstoupil z vyjednávání o vládě.

Není zde článek celý?