Lavrov ostře kritizoval zablokování v OPCW návrhu RF pro chemický útok v Idlibu

Zablokování v OPCW ruského návrhu pro incident v syrském Idlibu je zaměřeno na výměnu režimu v Sýrii, prohlásil ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov.

„Náš včerejší společný návrh, aby experti OPCW navštívili místo předpokládaného incidentu s použitím chemických zbraní v Sýrii, byl západními delegacemi zablokován bez jakéhokoli srozumitelného odůvodnění. Projevila se v tom úplná neudržitelnost pozice našich západních kolegů, kteří v podstatě zakazují OPCW posílat své inspektory na místo incidentu a na letiště, z něhož údajně odletěla letadla s chemickými náboji“, řekl v průběhu schůzky s čínským ministrem zahraničí Wang I.

„Myslím si, že je to velmi vážná situace, protože je už jasné, že lživá informace o tom, že chemických zbraní použila syrská vláda, se využívá k tomu, aby se neplnila rezoluce č. 2254, která předpokládá politické urovnání za účasti všech syrských stran, a aby ji nahradila dávná myšlenka výměny režimu. Jsem přesvědčen, že musíme tomu zabránit“, podotkl Lavrov.

Podle jeho slov „dochází k tomu na pozadí otevřených prohlášení z Londýna a Paříže, že jejich experti dostali vzorky z místa incidentu. Na naše otázky adresované Londýnu, Paříži a OPCW, odkud se tyto vzorky vzaly, kdo je odebíral a kdy byly dopraveny, žádná odpověď nebyla. Myslím si, že je to velmi blízké tomu, že tato organizace začne sama sebe diskreditovat. Chce-li někdo tomu napomáhat, musíme těmto pokusům zabránit“, řekl ministr zahraničí RF.

Není zde článek celý?