Lavrov reagoval na obvinění Asada uprchlým syrským generálem

Moskva se diví, proč syrský generál, který informoval o údajných chemických zbraních, které zůstaly v Sýrii, tuto informaci tak dlouho skrýval, oznámil ministr zahraničí RF Sergej Lavrov.

„Viděl jsem zprávu o prohlášeních uprchlého syrského generála. Z té vyplývá, že uprchl v roce 2013. Ve stejném roce RF a USA dosáhly dohody, kterou podpořil Haag a New York, o chemickém odzbrojení Sýrie v souladu s jejím připojením ke konvenci o zákazu chemických zbraní,“ řekl.

Podle Lavrova „na základě této dohody už v roce 2014 OPCW od syrské vlády obdržela údaje o zásobách chemických zbraních, a ještě ve stejném roce byly verifikovány“.
Ministr zahraničí RF podotkl, že „celkový objem chemických látek určených ke zničení byl zafixován na úrovni 1,3 tisíc tun, generál včera oznámil, že celkem chemických zbraní bylo 2 tisíce tun“.

„Protože číslo 1,3 tisíc tun bylo zveřejněno, pokládám si otázku, proč generál tři roky mlčel, jestliže věděl o dvou tisících tunách. 700 tun není malé číslo, to neschováš do zkumavky pod bílý prášek,“ řekl.

Lavrov podotkl, že „každý zdravý člověk chápe, že tento generál byl stimulován buď cukrem nebo bičem“.

Není zde článek celý?