Lenka Procházková hájí komunisty, nemá v Radě ÚSTR co dělat

Prezident České republiky Miloš Zeman navrhl senátu jako členku rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) velkou příznivkyni komunistů Lenku Procházkovou. Je to urážka politických vězňů, mezi kterými byl můj otec, jenž strávil v krutých podmínkách komunistických žalářů na základě vykonstruovaného procesu 15 let.
Spisovatelka Procházková sice byla za socialismu součástí disentu a signatářkou Charty 77, ovšem svoji polistopadovou činností de facto zradila svoji minulost. ÚSTR je vědecká instituce, která má za úkol objektivně zkoumat éry nacismu a komunismu. Těžko tedy může být v Radě této instituce člověk, který jako dotyčná rudé zlo hájí.

Paní Procházková chodí opakovaně na akce Komunistické strany Čech a Moravy a šíří nenávist a lži o katolické církvi, o které tvrdí, že byla protinárodní a kolaborovala s nacisty. Nic z toho není pravda, byli to především katoličtí kněží, kteří v minulosti zachránili český jazyk před zkázou. Katolická církev se stala ve 20. století obětí rudé a hnědé totality. V českých zemích nacisté uvěznili 260 kněží, 73 jich popravili, umučili také 6 řeholnic. Komunisté uvěznili 828 kněží, umučili jich 28, dále uvěznili 101 řeholnic, z nichž dvě byly umučeny. Taková jsou fakta. Známý je osud pátera Josefa Toufara, který byl komunistickou státní bezpečností bestiálně ubit k smrti.
Jednání paní Procházkové je o to víc nepochopitelné, že jejího otce spisovatele a scénáristu Jana Procházku komunisté vyhodili za normalizace z práce a de facto ho uštvali k smrti. Ona tak hájí vrahy svého otce. Doufám proto, že senátoři tento nesmyslný a provokativní návrh prezidenta Zemana odmítnou. Lenka Procházková by měla v Radě ÚSTR nahradit zesnulou předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždu Kavalírovou. Bylo by tedy správné, kdyby ji nahradil někdo z této organizace. Rozhodně to nemůže být člověk, který zlehčuje a bagatelizuje komunistické zločiny.

Autor je místostarostou Dobřichovic.

Není zde článek celý?