Martin Koller: Moje verze teroristického útoku v Petrohradě

Kdo stojí za teroristickým útokem v Petrohradě a jaké cíle sledovali jeho organizátoři?

Variant může být několik, řekl Sputniku vojenský analytik Martin Koller. Zaprvé to mohli být islámští teroristé z ISIL, kterých je mnoho rozeseto po celém světě. A dokonce i ti, kdo se nepovažují za členy organizace, ale káží nenávist jak k evropským jinověrcům, Rusům, tak i k civilizovaným muslimům, jsou fakticky členové kriminální společnosti. V takovém případě máme co dělat se mstou za vojenskou účast Ruska v syrském konfliktu proti ISIL, za pomoc v tomto boji na straně prezidenta Asada. Nevylučuji ani to, že teroristický čin v metru je dílo čečenských ozbrojenců, ti se neuklidní po vítězství ruské armády během minulých válek, kdy v republice konečně zavládl mírový život. Za tragickými událostmi v Petrohradě mohou stát i tajné služby Ukrajiny. Vždyť kyjevská vláda se chová jednoduše iracionálně a ve své krajnosti je schopna, řekněme, národní nenávisti k Rusku. Díky vytváření psychózy nenávisti se pokoušejí odvléci pozornost lidí od reálných problémů v zemi. Jako varianta připadá i to, že to mohli být nějací ruští extrémisté zaplacení ze zahraničí, kteří nenávidí současné vedení země, jež se pokouší destabilizovat. Budeme pozorně sledovat vývoj vyšetřování, které provádějí ruské bezpečnostní složky.

V českých a evropských médiích se objevila i verze, jež není originální, totiž že explozi v petrohradském metru organizoval ne-li sám Kreml. Co na to řeknete?

Česká média usedla na vlnu protiruské evropské propagandy. Ale ano, samozřejmě, sám Putin vše organizoval během svého vystoupení v Petrohradu! Totální nesmysl! Přesně takový, jako i verze, jež se objevila po teroristických útocích v Paříži, že teroristy ze svého osobního telefonu řídil prezident Obama. K čemu obviňují Putina? Myslím si, že je dráždí fakt, že je to velmi úspěšný prezident a velmi úspěšný politik na mezinárodní scéně. Existují i další vysvětlení. Spojuji tyto útoky s echem nedávných protestních akcí v Rusku, do nichž byli zataženi mladiství. Takříkajíc nechladnoucí protest…

Bouchlo to velmi blízko od hranic Evropské unie. Nepřišel čas „vypnout motor války“ s Ruskem a reálně se spojit v boji proti společnému nepříteli?

Já to pořád tvrdím, zasloužil jsem si za to nálepku „agent Kremlu“. Takový stát jako Rusko není možné vyloučit ze systému evropské a globální bezpečnosti, ať už ho máte rádi, nebo ne. Pokusy Rusko izolovat nepovedou k ničemu dobrému: nepřidávají míru na Ukrajině, nezmenšují počet teroristických útoků. Musíme zahodit všechnu zátěž a začít jednat. Jenom tak, pokud sjednotíme úsilí, zachováme na kontinentu mír a zmenšíme hrozbu islámského terorismu na minimum. Evropa si musí uvědomit, že nekončí někde na hranicích Ukrajiny, ale rozprostírá se až do Uralu. Proto považuji teroristický útok v Petrohradě za evropský problém.

Názor autora nemusí shodovat s názorem redakce

Není zde článek celý?